Vishay/BCcomponents MCT06030D4122BP100
MCT06030D4122BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D4122BP100
Brief Description
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D4122BP100.pdf
Availability of MCT06030D4122BP100
QUANTITY
MCT06030D4122BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D4122BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D4122BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D4122BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D4122BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D4122BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D4122BP100
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC DIRECT QUADRATURE MOD 16-QFN datasheet.pdf
LS SEAL CRS RLR PNG 5M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.5A 243 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
WRSTSTRP JWL M DL MTL ONYX 6' AN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf