Vishay/BCcomponents MCT06030D4300BP100
MCT06030D4300BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D4300BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D4300BP100.pdf
Availability of MCT06030D4300BP100
QUANTITY
MCT06030D4300BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D4300BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D4300BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D4300BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D4300BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D4300BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D4300BP100
CONN FFC RCPT HSG 26POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf