Vishay/BCcomponents MCT06030D4320BP500
MCT06030D4320BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D4320BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D4320BP500.pdf
Availability of MCT06030D4320BP500
QUANTITY
MCT06030D4320BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D4320BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D4320BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D4320BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D4320BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D4320BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D4320BP500
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 1A TO252-2 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 MULTI 24WSOIC datasheet.pdf
DC GRND FAULT RELAY 55-75 VDC SU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TOOL EXTRACT CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf