Vishay/BCcomponents MCT06030D4701BP100
MCT06030D4701BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D4701BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D4701BP100.pdf
Availability of MCT06030D4701BP100
QUANTITY
MCT06030D4701BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D4701BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D4701BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D4701BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D4701BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D4701BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D4701BP100
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC7XX 300MHZ 360FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 8A 10.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Low Cost, DC to 150 MHz Variable Gain Amplifier IC datasheet.pdf