Vishay/BCcomponents MCT06030D5100BP100
MCT06030D5100BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D5100BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D5100BP100.pdf
Availability of MCT06030D5100BP100
QUANTITY
MCT06030D5100BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D5100BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D5100BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D5100BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D5100BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D5100BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D5100BP100
TRIMMER 1K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-SOIC datasheet.pdf
RES 340 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf