Vishay/BCcomponents MCT06030D5119BP100
MCT06030D5119BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D5119BP100
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D5119BP100.pdf
Availability of MCT06030D5119BP100
QUANTITY
MCT06030D5119BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D5119BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D5119BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D5119BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D5119BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D5119BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D5119BP100
SWITCH DIP PIANO 2POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4INPUT HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 28PS GOLD SMD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET HOLES KOS-PG36 datasheet.pdf
BIT STEP 3 . datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf