Vishay/BCcomponents MCT06030D5119BP500
MCT06030D5119BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D5119BP500
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D5119BP500.pdf
Availability of MCT06030D5119BP500
QUANTITY
MCT06030D5119BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D5119BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D5119BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D5119BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D5119BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D5119BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D5119BP500
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC ADC AUDIO 18BIT DUAL 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf