Vishay/BCcomponents MCT06030D5601BP500
MCT06030D5601BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D5601BP500
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D5601BP500.pdf
Availability of MCT06030D5601BP500
QUANTITY
MCT06030D5601BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D5601BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D5601BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D5601BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D5601BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D5601BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D5601BP500
CONN SOCKET SIP 41POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SOFTWARE/SUPP CW OSEK FLT HYBRD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.735" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
43.2MM X 44.5MM 1=25/PK datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf