Vishay/BCcomponents MCT06030D8200BPW00
MCT06030D8200BPW00 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D8200BPW00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D8200BPW00.pdf
Availability of MCT06030D8200BPW00
QUANTITY
MCT06030D8200BPW00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D8200BPW00
Internal Part NumberEIS-MCT06030D8200BPW00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D8200BPW00
Related LinksMCT06030D, MCT06030D8200BPW00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D8200BPW00 Details Description
Related parts for MCT06030D8200BPW00
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LI-ION CHRG 800MA 7.1V 10SON datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 1.5UF 2220 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf