Vishay/BCcomponents MCT06030E1002BP100
MCT06030E1002BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E1002BP100
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E1002BP100.pdf
Availability of MCT06030E1002BP100
QUANTITY
MCT06030E1002BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E1002BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030E1002BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E1002BP100
Related LinksMCT06030E, MCT06030E1002BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E1002BP100 Details Description
Related parts for MCT06030E1002BP100
SIDAC/FUSE SYM 4CH 190V 150A SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 250A SMB datasheet.pdf
TAPE VHB GREY 1/2" GEN PURPOSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 22.58VC P600 datasheet.pdf
XL25 CERAMIC 20X20MM W/LI98C ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf