Vishay/BCcomponents MCT06030E2491BP100
MCT06030E2491BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E2491BP100
Brief Description
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E2491BP100.pdf
Availability of MCT06030E2491BP100
QUANTITY
MCT06030E2491BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E2491BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030E2491BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E2491BP100
Related LinksMCT06030E, MCT06030E2491BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E2491BP100 Details Description
Related parts for MCT06030E2491BP100
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADR 37POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR GRN datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf