Vishay/BCcomponents MCT06030E2500BP100
MCT06030E2500BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E2500BP100
Brief Description
RES SMD 250 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E2500BP100.pdf
Availability of MCT06030E2500BP100
QUANTITY
MCT06030E2500BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E2500BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030E2500BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E2500BP100
Related LinksMCT06030E, MCT06030E2500BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E2500BP100 Details Description
Related parts for MCT06030E2500BP100
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1" datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR20S/AE20M/CPC20S datasheet.pdf
RES 15K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPR MATE BRDG MOD W/NO CUTFF BLA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf