Vishay/BCcomponents MCT06030E5560BP500
MCT06030E5560BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030E5560BP500
Brief Description
RES SMD 556 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030E5560BP500.pdf
Availability of MCT06030E5560BP500
QUANTITY
MCT06030E5560BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030E5560BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030E5560BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030E5560BP500
Related LinksMCT06030E, MCT06030E5560BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030E5560BP500 Details Description
Related parts for MCT06030E5560BP500
RES ARRAY 15 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 5V datasheet.pdf