Vishay/BCcomponents MCT0603HE1002BP100
MCT0603HE1002BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603HE1002BP100
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT0603HE1002BP100.pdf
Availability of MCT0603HE1002BP100
QUANTITY
MCT0603HE1002BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603HE1002BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603HE1002BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - VG01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603HE1002BP100
Related LinksMCT0603HE, MCT0603HE1002BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT0603HE1002BP100 Details Description
Related parts for MCT0603HE1002BP100
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.29A 228 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC R6 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf