Vishay/BCcomponents MCT0603MC3000FP500
MCT0603MC3000FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MC3000FP500
Brief Description
RES SMD 300 OHM 1% 0.15W 0603
Datasheet Download
MCT0603MC3000FP500.pdf
Availability of MCT0603MC3000FP500
QUANTITY
MCT0603MC3000FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MC3000FP500
Internal Part NumberEIS-MCT0603MC3000FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MC3000FP500
Related LinksMCT0603MC, MCT0603MC3000FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT0603MC3000FP500 Details Description
Related parts for MCT0603MC3000FP500
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf