Vishay/Beyschlag MCT0603MD1212BP100
MCT0603MD1212BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD1212BP100
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD1212BP100.pdf
Availability of MCT0603MD1212BP100
QUANTITY
MCT0603MD1212BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD1212BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD1212BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD1212BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD1212BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD1212BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD1212BP100
BOX PLSTC GRAY/CLR 3.94"LX3.94"W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 7.2A 9.6 MOHM TH datasheet.pdf