Vishay/BCcomponents MCT0603MD2372BP500
MCT0603MD2372BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD2372BP500
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD2372BP500.pdf
Availability of MCT0603MD2372BP500
QUANTITY
MCT0603MD2372BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD2372BP500
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD2372BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD2372BP500
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD2372BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT0603MD2372BP500 Details Description
Related parts for MCT0603MD2372BP500
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC COMPARATOR RRI SGL SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 400V 120MA 6SMT datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf