Vishay/Beyschlag MCT0603MD2492BP100
MCT0603MD2492BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD2492BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD2492BP100.pdf
Availability of MCT0603MD2492BP100
QUANTITY
MCT0603MD2492BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD2492BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD2492BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD2492BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD2492BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD2492BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD2492BP100
CAP THIN FILM 10PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SGE-245L-2-0630 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf