Vishay/Beyschlag MCT0603MD2492BP100
MCT0603MD2492BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD2492BP100
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD2492BP100.pdf
Availability of MCT0603MD2492BP100
QUANTITY
MCT0603MD2492BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD2492BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD2492BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD2492BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD2492BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD2492BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD2492BP100
DATA KIT ECONO LAN/CAT-5/TELECOM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf