Vishay/Beyschlag MCT0603MD3012BP100
MCT0603MD3012BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD3012BP100
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD3012BP100.pdf
Availability of MCT0603MD3012BP100
QUANTITY
MCT0603MD3012BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD3012BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD3012BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD3012BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD3012BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD3012BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD3012BP100
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
TRANSFORMER/CONVERT 4.5V 27A SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 100BGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 2A TO-220 datasheet.pdf