Vishay/Beyschlag MCT0603MD4702BP100
MCT0603MD4702BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD4702BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD4702BP100.pdf
Availability of MCT0603MD4702BP100
QUANTITY
MCT0603MD4702BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD4702BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD4702BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD4702BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD4702BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD4702BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD4702BP100
IC ADC 12BIT SRL 1MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 8SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 220V 42MM PANEL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
TERM DBL TURRET PTFE 4-40 THD datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 20AWG GOLD PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 2.5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf