Vishay/Beyschlag MCT0603MD4702BP100
MCT0603MD4702BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD4702BP100
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD4702BP100.pdf
Availability of MCT0603MD4702BP100
QUANTITY
MCT0603MD4702BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD4702BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD4702BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD4702BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD4702BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD4702BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD4702BP100
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W datasheet.pdf
BAG SHLD MET-OUT ZIP 12X18 datasheet.pdf
ZRH 1.5S/2 25PC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 138A SOT-227B datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 7.5KV X7R RADIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/07/90LF 1.5 BK datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DISPLAY 13.2MM RED 1DIGIT CC datasheet.pdf