Vishay/Beyschlag MCT0603MD7501BP100
MCT0603MD7501BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT0603MD7501BP100
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT0603MD7501BP100.pdf
Availability of MCT0603MD7501BP100
QUANTITY
MCT0603MD7501BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT0603MD7501BP100
Internal Part NumberEIS-MCT0603MD7501BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT0603MD7501BP100
Related LinksMCT0603MD, MCT0603MD7501BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCT0603MD7501BP100 Details Description
Related parts for MCT0603MD7501BP100
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 5W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOD CBL 10FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.3A 34.5 MOHM datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf