Fairchild Semiconductor MCT2300W
MCT2300W picture photo
Mfg. Part Number
MCT2300W
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
MCT2300W.pdf
Availability of MCT2300W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCT2300W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT2300W
Internal Part NumberEIS-MCT2300W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)1.1µs, 50µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT2300W
Related LinksMCT2, MCT2300W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MCT2300W Details Description
Related parts for MCT2300W
IC DETECTOR VOLT 3.2V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN RCPT/CAP 1POS FREE HANGING datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.1V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf