Vishay/BCcomponents MCU08050D1051BP100
MCU08050D1051BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1051BP100
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1051BP100.pdf
Availability of MCU08050D1051BP100
QUANTITY
MCU08050D1051BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1051BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1051BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1051BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1051BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1051BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1051BP100
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR ISL54400 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOUNT RECTANGULAR TO247 0.175" datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 20W 8-MSOP datasheet.pdf