Vishay/BCcomponents MCU08050D1102BP500
MCU08050D1102BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1102BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1102BP500.pdf
Availability of MCU08050D1102BP500
QUANTITY
MCU08050D1102BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1102BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1102BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1102BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1102BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1102BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1102BP500
LAMP LED 6VDC 22 SERIES BLUE datasheet.pdf
IC VREF GEN 18CH TFTLCD 38HTSSOP datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN FERRULE 2WIRE 18AWG YELLOW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 60V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
SHROUD LPAX SERIES datasheet.pdf
SURGE PROTECTION 600VDC datasheet.pdf
2500UF 350V 76X143 85C ST datasheet.pdf