Vishay/BCcomponents MCU08050D1151BP100
MCU08050D1151BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1151BP100
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1151BP100.pdf
Availability of MCU08050D1151BP100
QUANTITY
MCU08050D1151BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1151BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1151BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1151BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1151BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1151BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1151BP100
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4-6" datasheet.pdf
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf