Vishay/BCcomponents MCU08050D1200BPW00
MCU08050D1200BPW00 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1200BPW00
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1200BPW00.pdf
Availability of MCU08050D1200BPW00
QUANTITY
MCU08050D1200BPW00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1200BPW00
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1200BPW00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1200BPW00
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1200BPW00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1200BPW00 Details Description
Related parts for MCU08050D1200BPW00
INPUT MODULE AC 5MA 5VDC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:17 500MHZ 52TQFP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf