Vishay/BCcomponents MCU08050D1211BP100
MCU08050D1211BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1211BP100
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1211BP100.pdf
Availability of MCU08050D1211BP100
QUANTITY
MCU08050D1211BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1211BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1211BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1211BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1211BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1211BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1211BP100
CONN RECEPT 68POS .050" PCB datasheet.pdf
LED AMBER 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 45A TO263-3 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf