Vishay/BCcomponents MCU08050D1332BP500
MCU08050D1332BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1332BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1332BP500.pdf
Availability of MCU08050D1332BP500
QUANTITY
MCU08050D1332BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1332BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1332BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1332BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1332BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1332BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1332BP500
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
BRACKET MOUNTING FOR 100W RES datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC CLEAR 1/2"X72YD datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf