Vishay/BCcomponents MCU08050D1372BP500
MCU08050D1372BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1372BP500
Brief Description
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1372BP500.pdf
Availability of MCU08050D1372BP500
QUANTITY
MCU08050D1372BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1372BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1372BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1372BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1372BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1372BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1372BP500
IC OPAMP GP 1.4MHZ 16SOEIAJ datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 310MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.11K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf