Vishay/BCcomponents MCU08050D1401BP500
MCU08050D1401BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1401BP500
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1401BP500.pdf
Availability of MCU08050D1401BP500
QUANTITY
MCU08050D1401BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1401BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1401BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1401BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1401BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1401BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1401BP500
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 24-SOIC datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 20NS 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SMINI2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 39 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CBL TIE MNT .18"DIA .31"W BLACK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL PG13.5 BLACK 10PC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf