Vishay/BCcomponents MCU08050D1542BP100
MCU08050D1542BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1542BP100
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1542BP100.pdf
Availability of MCU08050D1542BP100
QUANTITY
MCU08050D1542BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1542BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1542BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1542BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1542BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1542BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1542BP100
LED 7-SEG 7.6MM CA GREEN RHD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/DETENT 3POS .093 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.200 T/H datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 24POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf