Vishay/BCcomponents MCU08050D1601BP500
MCU08050D1601BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1601BP500
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1601BP500.pdf
Availability of MCU08050D1601BP500
QUANTITY
MCU08050D1601BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1601BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1601BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1601BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1601BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1601BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1601BP500
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf