Vishay/BCcomponents MCU08050D1692BP500
MCU08050D1692BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1692BP500
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1692BP500.pdf
Availability of MCU08050D1692BP500
QUANTITY
MCU08050D1692BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1692BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1692BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1692BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1692BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1692BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1692BP500
LINE FILTER 2.9MH 3.0A N SERIES datasheet.pdf
CONTACT CS1.6 HD R22-20 TIN I datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
IC PROM SERIAL 200K 8-SOIC datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/2 BK 500' datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf