Vishay/BCcomponents MCU08050D1800BP100
MCU08050D1800BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1800BP100
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1800BP100.pdf
Availability of MCU08050D1800BP100
QUANTITY
MCU08050D1800BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1800BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1800BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1800BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1800BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1800BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1800BP100
IDC CABLE - APR10B/AE10G/APR10B datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC HDMI HIDER 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 361POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 60V ITO-220AB datasheet.pdf
LED 1208 ORN 609NM 30MA RA SMD datasheet.pdf
6800UF 100V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf