Vishay/BCcomponents MCU08050D1960BP100
MCU08050D1960BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1960BP100
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1960BP100.pdf
Availability of MCU08050D1960BP100
QUANTITY
MCU08050D1960BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1960BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1960BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1960BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1960BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1960BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D1960BP100
IDC CABLE - HKC34S/AE34G/HKC34S datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 575.4VC DO201 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14DHVQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 370KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208BGA datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA B/TYPE datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf