Vishay/BCcomponents MCU08050D2003CP100
MCU08050D2003CP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2003CP100
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2003CP100.pdf
Availability of MCU08050D2003CP100
QUANTITY
MCU08050D2003CP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2003CP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2003CP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2003CP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2003CP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2003CP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2003CP100
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL 3-STATE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 950MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf