Vishay/BCcomponents MCU08050D2050BP100
MCU08050D2050BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2050BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2050BP100.pdf
Availability of MCU08050D2050BP100
QUANTITY
MCU08050D2050BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2050BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2050BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2050BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2050BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2050BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2050BP100
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
TIP, 3MM THERMAL TWEEZER 2PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 41A TO-247AC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC datasheet.pdf
OSC VCXO 34.368MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DAUGHTER CARD 9S12XE 80-QFP datasheet.pdf
MS-3 LSR SNGL-LD PLC W/M12 PWR datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf