Vishay/BCcomponents MCU08050D2052BP100
MCU08050D2052BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2052BP100
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2052BP100.pdf
Availability of MCU08050D2052BP100
QUANTITY
MCU08050D2052BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2052BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2052BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2052BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2052BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2052BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2052BP100
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.9A STRGT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MOD ATCA GUIDE R/A FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf