Vishay/BCcomponents MCU08050D2261BP500
MCU08050D2261BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2261BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2261BP500.pdf
Availability of MCU08050D2261BP500
QUANTITY
MCU08050D2261BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2261BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2261BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2261BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2261BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2261BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2261BP500
RES SMD 976 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INDENTER PRESS 3/32" CHARACTERS datasheet.pdf
RES MO 1W 953 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
UPS SMART LCD RACKMOUNT AVR datasheet.pdf
FUSE 100A 500V AC SIZE 000 NH datasheet.pdf