Vishay/BCcomponents MCU08050D2611BP500
MCU08050D2611BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2611BP500
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2611BP500.pdf
Availability of MCU08050D2611BP500
QUANTITY
MCU08050D2611BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2611BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2611BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2611BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2611BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2611BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2611BP500
MEMORY CARD FLASH 7GB datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A DIN RAIL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" .50MM 10POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 34.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf