Vishay/BCcomponents MCU08050D2870BP500
MCU08050D2870BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2870BP500
Brief Description
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2870BP500.pdf
Availability of MCU08050D2870BP500
QUANTITY
MCU08050D2870BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2870BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2870BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2870BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2870BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2870BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2870BP500
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA NO 6-SMD datasheet.pdf
IC FIFO PAR W/FLAGS 32KB 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 23POS datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf