Vishay/BCcomponents MCU08050D2942BP100
MCU08050D2942BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2942BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2942BP100.pdf
Availability of MCU08050D2942BP100
QUANTITY
MCU08050D2942BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2942BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2942BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2942BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2942BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2942BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D2942BP100
RES 1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4USMD datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 600A 300V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 10-810MHZ LVDS SMD 3.3V datasheet.pdf
1 MHz to 10 GHz, 40 dB Log Detector/Controller IC datasheet.pdf