Vishay/BCcomponents MCU08050D3481BP500
MCU08050D3481BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D3481BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D3481BP500.pdf
Availability of MCU08050D3481BP500
QUANTITY
MCU08050D3481BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D3481BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D3481BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D3481BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D3481BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D3481BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D3481BP500
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf