Vishay/BCcomponents MCU08050D4023CP100
MCU08050D4023CP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4023CP100
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4023CP100.pdf
Availability of MCU08050D4023CP100
QUANTITY
MCU08050D4023CP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4023CP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4023CP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4023CP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4023CP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4023CP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4023CP100
TRANS NPN DARL 80V 8A TO-220F datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 64QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf