Vishay/BCcomponents MCU08050D4222BP500
MCU08050D4222BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4222BP500
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4222BP500.pdf
Availability of MCU08050D4222BP500
QUANTITY
MCU08050D4222BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4222BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4222BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4222BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4222BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4222BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4222BP500
CONN RCPT 14POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA datasheet.pdf