Vishay/BCcomponents MCU08050D4420BP500
MCU08050D4420BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4420BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4420BP500.pdf
Availability of MCU08050D4420BP500
QUANTITY
MCU08050D4420BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4420BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4420BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4420BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4420BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4420BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4420BP500
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
TAPE ALUM FL 19.05MM CIR 250/PK datasheet.pdf
RES 909 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 38.5A 1.3 MOHM datasheet.pdf