Vishay/BCcomponents MCU08050D4531BP500
MCU08050D4531BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4531BP500
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4531BP500.pdf
Availability of MCU08050D4531BP500
QUANTITY
MCU08050D4531BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4531BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4531BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4531BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4531BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4531BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4531BP500
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT T/H 15GOLD datasheet.pdf
ISOLATOR LOOP PWR 1CH 20MA OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 240RDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
IC CTRLR PD IEEE 802.3AF 32TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf