Vishay/BCcomponents MCU08050D4701BP100
MCU08050D4701BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4701BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4701BP100.pdf
Availability of MCU08050D4701BP100
QUANTITY
MCU08050D4701BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4701BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4701BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4701BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4701BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4701BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4701BP100
FIXED IND 1UH 1.05A 250 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
IC ADC 65MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 6AWG SLATE 1000' datasheet.pdf